סוגיית הפיתוח האיזורי היא מהחשובות שעומדות לנגד עיניו של האשכול. חשוב לנו לתכלל פיתוח במרחב על מנת למנוע הפרה מיותרת של שטחים פתוחים, להגביר את תיאום התשתיות במרחב , לקדם את סוגיית התחבורה הציבורית והפרטית במרחב, וליצור  פרוייקטים  מחוללי שינוי -כל זה כדי לשפר את איכות חיי תושבי האשכול.

כבר בשלבים הראשונים של חיי האשכול אנו מתחילים להניע מהלכים שמיועדים להשיג מטרות אלו:

  1. תחבורה ציבורית במרחב- בימים אלו אנו  סוקרים , בסיוע משרד התחבורה, את מסילות הרכבת המתוכננות ותנועת קווי האוטובוסים במרחב האשכולי על מנת לראות כיצד האשכול יכול לסייע לקידום מהיר של יישום קווי תחבורה אלו. כמו כן האשכול יבקש לדייק את תוואי צירי התנועה ותחנות העצירה על  מנת לסייע לתושבי האשכול לנוע בחופשיות ובמהירות ברחבי האשכול.
  2. פרוייקט ספורט איזורי משותף- האשכול מקדם הקמת פרוייקט ספורט איזורי על מתחם של 82 דונם בסמוך למ.מ. עמק יזרעאל.  לפרוייקט קיימת פרוגרמה ראשונית. מטרת הפרוייקט הינה לייצר עיסוק בספורט לכל הגילאים בתחומים שאינם בהכרח ספורט להמונים כמו אתלטיקה, ג'ודו, שחייה, וכיוצא באלו. מדובר בפרוייקט רחב היקף אשר יהא מחוייב בגיוס תקציבי ממשלה על מנת להקימו. הפרוייקט מבקש גם לייצר מערך הכשרות נרחב בתחומי הספורט השונים אשר כיום אינו קיים במרחב האשכול בדרך סדורה.
  3. תכנית אב לתיירות- הפוטנציאל התיירותי של חברות האשכול הוא עצום ואנו מבקשים לממשו. לשם כך התחלנו במהלך של תכנית אב לתיירות אשר תמפה את האטרקציות המרכזיות באיזור ותדאג לקיומן של תשתיות ראויות.תשתיות אלו אמורות לאפשר לתיירות הנכנסת חוייה תרבותית נעימה ואופציית לינות והסעדה מגוונות. מדובר בתכנית אשר בכוונתינו לבנות בצורה סדורה ויסודית תוך הקשבה לגורמים המקצועיים בסקטור הציבורי והפרטי על מנת לדייק את תוצרי התכנית.

בהמשך נקים פורום מהנדסי עיר שישמש מערך ייעוץ והנחייה לאשכול באשר לפרוייקטים וכיווני התפתחות נוספים שעל האשכול להוביל.